Archiwum z dnia 05 lipca 2020
sport
w Iranie nie ma 偶adnej prywatnej telewizji! A istniej膮ce stacje maj膮 bardzo ostry system cenzury. W przypadku sportu kobiet transmitowane s膮 jedynie te, w kt贸rych kobiety s膮 odpowiednio ubrane, np. taekwondo, karate, czy strzelanie. Dlatego nie ma cho膰by siatk贸wki kobiet w ira艅skiej telewizji. Od jakiego艣 czasu mamy lig臋 kobiet, ale nie jest ona transmitowana.
Nawet w przypadku mecz贸w m臋偶czyzn jest oko艂o 6-7 sekundowe op贸藕nienie. Dlaczego? Bo kto艣 musi wcze艣niej obejrze膰 to, co zobaczy widz przed telewizorem “na 偶ywo”. Zazwyczaj nagrywane s膮 powt贸rki z wcze艣niejszych akcji, 偶eby szybko pokaza膰 je, na wypadek gdyby na ekranie mia艂o pojawi膰 si臋 co艣 nieodpowiedniego.Zawsze przyprawia nas to o b贸le g艂owy, kiedy jaki艣 mecz w siatk贸wk臋 organizuj膮 na przyk艂ad Polacy. W tle zwykle pojawiaj膮 si臋 ta艅cz膮ce dziewczyny. Ogl膮daj膮cy to cenzor czasami wycina trwaj膮c膮 akcj臋 w jej trakcie, co jest okropne w odbiorze. Prosz臋 sobie wyobrazi膰 takie ogl膮danie meczu – trwa akcja, kto艣 wyskakuje do ataku i w tym momencie widzimy powt贸rk臋 sytuacji sprzed 10 minut.Wi臋kszo艣膰 ludzi niemal wcale nie ogl膮da ira艅skiej telewizji. Chocia偶 telewizja satelitarna jest zabroniona, niemal wszyscy z niej korzystaj膮. Ale pomimo tego, ogl膮danie rozgrywek sportowych cz臋sto mo偶liwe jest jedynie na rodzimych kana艂ach.
Osobi艣cie ogl膮dam wi臋kszo艣膰 mecz贸w przez internet. Oczywi艣cie ze wzgl臋du na sytuacj臋, o kt贸rej m贸wi艂em wcze艣niej, kt贸ra jest jak tortura. S膮dz臋, 偶e to si臋 zdarza zwykle podczas mecz贸w w Polsce i W艂oszech. W innych krajach raczej kamera nie pokazuje tak du偶o t艂a i nie obcinaj膮 nam tylu akcji.
zagro偶enie
Rz膮d nakaza艂 wstrzymanie lot贸w z Chin, ale jedna z ira艅skich linii lotniczych – Mahan Air – nadal umo偶liwia艂a loty stamt膮d. Twierdz膮c, 偶e mia艂o to na celu sprowadzenie ira艅skich student贸w, ale udra偶nianie rur milan贸wek raczej po prostu nie chcieli si臋 podporz膮dkowa膰. Osobi艣cie uwa偶am, 偶e wirus pojawi艂 si臋 u nas na d艂ugo przed wstrzymaniem lot贸w.
Loty z innych kraj贸w by艂y mo偶liwe? To d艂ugi temat. Odr贸偶ni艂bym dwie kwestie. Pierwsza dotyczy internetu. Zablokowana jest u nas cz臋艣膰 portali spo艂eczno艣ciowych – jak cho膰by Facebook, Twitter, czy nawet Youtube.
Niedawne wybory parlamentarne wygrali ekstremi艣ci, tak zwyczajnie jest przy niskiej frekwencji g艂osuj膮cych. A ludzie tutaj najcz臋艣ciej bojkotuj膮 wybory, i to z powod贸w niezwi膮zanych akurat z koronawirusem. Dlatego tym razem, zw艂aszcza wobec epidemii, mieli艣my najni偶sz膮 frekwencj臋 w historii Islamskiej Republiki.
Teraz, z nowo wybranego rz膮du s艂ycha膰 g艂osy o ch臋ci zablokowania r贸wnie偶 Instagrama, kt贸ry jest obecnie u nas bardzo popularny. Zablokowane jest te偶 wiele stron internetowych. Ale pomimo tego, musz臋 powiedzie膰, 偶e ludzie wiedz膮 jak sobie z tymi blokadami poradzi膰. Nawet moja 15-letnia siostrzenica zna spos贸b na dotarcie do dowolnej strony internetowej.
Tak, Iran w 偶adnym momencie nie zamkn膮艂 granic. Ani dla lot贸w, ani nawet dla kraj贸w s膮siaduj膮cych! Jedynie na kr贸tko uniemo偶liwiono przekroczenie granicy z Afganistanem, ale wydaje mi si臋, 偶e nie jest ju偶 ona zamkni臋ta. I tak wi臋kszo艣膰 os贸b z tego kraju dostaje si臋 do nas nielegalnie.
Wiele os贸b z Chin przyby艂o po艣rednio, z przesiadkami w innych krajach. Nie zwracano na to uwagi. Jak wspomina艂em – zakazano jedynie bezpo艣rednich lot贸w.
Nie wr贸偶y to dobrze.
Nie nakazano nam pozostania w domach. Ira艅ski re偶im pocz膮tkowo nie doceni艂 wirusa. Nawet wtedy, gdy kilka os贸b z w艂adz zachorowa艂o i zmar艂o. Dw贸ch cz艂onk贸w nowego rz膮du zmar艂o jeszcze przed wej艣ciem do parlamentu po wygranych wyborach, wspomnianych wcze艣niej.
Zamkni臋to szko艂y i zakazano aktywno艣ci sportowych, ale nie przypominam sobie niczego wi臋cej. W Iranie z okazji nowego roku i 艣wi臋ta Nouruz (20 marca), kt贸re wtedy przypada, mamy dwa tygodnie wakacji. Dopiero w贸wczas obostrzenia by艂y ju偶 wi臋ksze.Trudno mi okre艣li膰, czy to druga fala, czy wci膮偶 trwa pierwsza, ale w istocie sytuacja zn贸w si臋 pogorszy艂a. Zachorowania dotykaj膮 kolejnych prowincji – tym razem ju偶 przygranicznych.
Ludzie bli偶ej centrum kraju funkcjonuj膮 bardziej “nowocze艣nie”, podczas gdy w miastach przygranicznych 偶yje si臋 bardziej tradycyjnie. Nie rezygnuje si臋 z tradycyjnych ceremonii. Mo偶na nawet us艂ysze膰 historie o odbywaj膮cych si臋 tajnych weselach, gdzie zara偶ona jest po艂owa go艣ci!
W siatk贸wce anulowano rozgrywki we wszystkich kategoriach wiekowych. Wprawdzie niekt贸re zespo艂y siatkarskie rozpocz臋艂y przygotowania do nowego sezonu, ale nie jestem optymist膮 co do jego szybkiego startu.
Rz膮d wykorzysta艂 to, 偶e wi臋kszo艣膰 ludzi nie musia艂a pracowa膰 – zakazano podr贸偶owania, zamkni臋to sklepy i niemal wszystko inne. Cz臋艣膰 z tych restrykcji obowi膮zywa艂o jeszcze o kilka tygodni d艂u偶ej.
statystyki
Mohsena pozna艂em dwa lata temu. Dowiedzia艂em si臋 wtedy mi臋dzy innymi, 偶e nazywanie Seyeda Mohammada Mousaviego po prostu Seyedem jest dziwne, a w艂a艣nie to “Seyed” widnieje na jego koszulkach meczowych. W Iranie to s艂owo oznacza co艣 w rodzaju tytu艂u szlacheckiego, jak angielskie “sir”. A my艣l膮c o Sir Alexie Fergusonie nie m贸wi si臋 przecie偶, 偶e by艂ym trenerem Manchesteru United by艂 “Sir”.
Ira艅ski 艣rodkowy niedawno widziany by艂 w s膮dzie. Oficjalny pow贸d tej wizyty nie jest znany, ale pojawiaj膮 si臋 podejrzenia, 偶e ma to zwi膮zek z cenzurowaniem obywateli Iranu – by艂y gracz Indykpolu AZS-u Olsztyn na swoim Instagramie dosadnie wyrazi艂 swoje negatywne emocje po tym, jak w styczniu Iran zestrzeli艂 ukrai艅ski samolot, po czym podj臋to pr贸b臋 zatuszowania sprawy. Wszystkie zwi膮zane z tym posty zosta艂y ju偶 usuni臋te z Instagrama siatkarza.Na niekt贸rych stronach internetowych por贸wnywano 艂膮czn膮 liczb臋 zgon贸w z ostatniej zimy i z wcze艣niejszych pi臋ciu lat. To pokaza艂o, 偶e w tym roku zmar艂o o oko艂o 6000 wi臋cej os贸b ni偶 w poprzednich latach. A oficjalne liczby m贸wi膮 o oko艂o 1500 zgonach z powodu koronawirusa tej zimy.
To nie jest dow贸d, ale co艣 jednak m贸wi o realno艣ci przekazywanych liczb. My艣l臋, 偶e r贸偶nica jest znacznie mniejsza w ostatnich trzech miesi膮cach, bo po prostu zacz臋to robi膰 wi臋cej test贸w.
Jak w Iranie rozpocz臋艂a si臋 epidemia?
Po raz pierwszy us艂yszeli艣my o niej na miesi膮c przed ira艅skim nowym rokiem (20 marca przyp. red.). To by艂o w lutym. Zacz臋艂o si臋 od potwierdzonych przypadk贸w w mie艣cie Kom. To 艣wi臋te miasto szyit贸w, miejsce ich pielgrzymek. Jedno z dw贸ch, opr贸cz Meszhedu, o specjalnym znaczeniu dla Iranu. Nawet panuje tam inne prawo.
I chocia偶 by艂o to na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, nie odwo艂ano ich. Jak si臋 okaza艂o p贸藕niej, to by艂 b艂膮d. Pomimo nacisk贸w, miasta nie obj臋to kwarantann膮. Wtedy jeszcze 偶aden kraj jej nie wprowadzi艂. Osoby z ministerstwa zdrowia m贸wi艂y, 偶e nie wierz膮 w kwarantann臋 – rozwi膮zanie stosowane wieki temu.